piektdiena, 2008. gada 3. oktobris

E-pārvalde un e-demokrātija Latvijā - realitāte vai joprojām jauns izaicinājums

Pēdējās pāris nedēļās domājot par jēdzieniem "e-pārvalde" un e-demokrātija" tikpat aktuāls kā šie 2 termini man kļuva retoriskais jautājums - vai Latvijā šīs formas darbojas pietiekami, lai teiktu, ka mums IR e-pārvalde un e-demokrātija...

Iepretim Lielbritānijas un attīstītās Eiropas pieredzei (nerunājot nemaz par ASV bagāžu), pirmajā mirklī gribētos teikt, Latvijai vēl tāls ceļš ejams līdz tādam līmenim. Tur ne tikai visaptveroši darbojas dažādi e-pārvaldes principi, oficiālo apkopojumu portālos, piemēram, suomi.fi, pat neredzot galu e-pakalpojumu sarakstiem, bet pat e-demokrātijas realizēšanu neskaitāmas organizācijas uztvērušas kā lielisku uzņēmējdarbības pamatu, uz ko balstīt turpmāko darbošanos. Šis līmenis citās valstīs varētu būt šobrīd tikpat aktuāls kā savulaik Latvijā devīze - "izveido savai organizācijai mājas lapu!".
Arī Latvijā E-pārvalde tomēr kļūst par obligāto prasību patērētājam - lai ikviena darbība kļūst tikpat vienkārša kā rēķina nomaksa hanzanet vai biļetes pasūtīšana airbaltic vai biļešuparadize.

E-demokrātijas būtība savukārt ir daudz plašāka. Nepietiek vien ar to, ka "gribu ņemt" sev ērtā formā (e-pārvaldes princips). Daudz aktuālāks kļūst jautājums - "kā es varu dot, lai saņemtu" (manā izpratnē: e-demokrātija). Ja vien Latvijā jau daudzmaz kļūst saprotams, ka e0-pārvalde ir nepieciešamība, tad kur ir e-demokrātijas vieta....
Pirmajā mirklī apzinoties, ka neesam (un loģiski) uz līdzvērtīgas attīstības pakāpes, vēl jo vairāk iepriecina, ja izdodas uzdurties formām, kas arī Latvijā mēģina popularizēt pilsoniskās sabiedrības būtību internetvidē. Piemēram, dialogi.lv . Bez komentāriem! Pozitīvi! Vienīgi diemžēl labi aizsāktie e-pārvaldes vai e-demokrātijas piemēri "backoffice" trūkuma vai citu iemeslu dēļ šobrīd šķiet tādi kā appelējuši. Piemēram, riga.lv - viena no pirmajām aizsāka e-pārvaldi pašvaldībās, taču neiet uz priekšu attīstībā. Arī pieminētie dialogi.lv neatjauno informāciju portālā + neseko esošajai ('parādās daudz spamu, piemēram, forumu sadaļā).

Turpmāk meklēšu un pētīšu vēl.

Vēl dažas noderīgas saites šai tēmai:
http://www.eparvalde.lv/
E-pārvalde pašvaldībās
E-pārvalde - mīts vai realitāte
http://e-lietas.lv/2007/05/26/e-parvalde-un-tas-principi/
E-pārvalde buksē politiskās gribas muklājā
Pašvaldību e-pārvalde

Nav komentāru: